Japonská móda a subkultúra/Japanes fashion and subculture

29.7.10

Japonskú módu nepredstavuje len kimono, yukata alebo námornícke školské uniformy. Zahŕňa veľké množstvo rôznych subkultúr a štýlov. Dole uvedené štýly sa nosili v rôznych časoch od 20.storočia až po súčasnosť. Tieto štýly sú neuveriteľne populárne a každý japonský teenager do nejakej patrí. Niektorí to považujú za niečo úžasné a u niektorých to naopak vyvoláva rozpaky. Ako je to s vami?

1. Sukeban
Suke znamená žena, a Ban znamená boss. Sukebany sa zlučovali do dievčenských gangov, ktoré sa vyznačovali násilnosťou. Prvé Sukeban gangy sa sformovali v 60.tych rokoch. Boli inšpirované chlapčenskými gangami známymi ako Bancho, ktorí dúfali, že sa raz stanú členmi Yakuzi. Najväčšia skupina Sukeban je známa ako Kanto Women Delinquent Alliance, dievčatá dodržiavajú prísne pravidlá. Keď ich porušíte, trest vás neminie, napr. také popálenie cigaretou.


2. Takenokozoku
Takenokozoku bolo veľmi populárne v 70.tych a 80.tych rokoch. Vyznačovalo sa nosením neónovo farebných doplnkov ako píšťalky a stužky. Veľké skpiny Takenokozoku predvádzajú tanečné choreografie v uliciach Harajuku.


3. Yanki and Bosozoku
Motorkárske gangy sa stali v Japonsku populárnymi v skorých 60.tych rokoch. V 70.tych rokoch sa začali objavovať dievčenské motorkárske gangy.


4. Ko Gal
Gal znamená dievča ktoré má rado trendy oblečenie. Názov Ko Gal bolo prvýkrát použíté v 90.tych rokoch a označuje mladučké dievča, ktoré zarába mesačne 4000 USD za to, že randí s chlapom v strednom veku. Ko pochádza zo slova kodomo, dieťa. Ko Gal-y sa snažia vyzerať čo najmladšie, nosením roztomilých doplnkov. Nosia školské uniformy, majú opálenú pokožku a zosvetlené vlasy. Ko Gal nikdy neboli videné bez telefónu.


5. Ganguro
Napriek tomu že Ko Gal-y majú opálenú pokožku, Ganguro dievčatá vzali opaľovanie do úplného extrému. Opaľujú sa každý týždeň, a na kožu si aplikujú akýsi krém, ktorý je určený pre černošky. Ganguro doslovne znamená "čierna tvár". Okrem toho sa Ganguro vyznačujú tým, že nosia topánky na platformách, minišaty, zosvetlené vlasy, čierne linky, modré kontaktné šošovky, a biely korektor ako rúž. Tento look bol veľmi populárny u teenagerov v časti Shibuya, ale boli často obťažovaní a verejnosť sa na ne dívala s odporom. Koncom roka 2001 trend upadol.


6. Manba
Manba štýl, ktorý je videný dodnes, má mnoho podobných prvkov ako Ganguro. Názov pochádza zo slova Yamanba, čo predstavuje meno škaredej čarodejnice z ľudovej poviedky. Používajú samoopaľovacie krémy. Manba make-up sa skladá z na bielo namalovaných pier a veľkých bielych kruhov okolo očí. Veľmi populárne sú aj farebné príčesky.


7. Kigurumin
Kigurumin žilo veľmi krátko(od 2003 do 2004). Dievčatá, ktoré trávili svoj čas v časti Shibuya, chceli nosiť niečo pohodlné, tak sa rozhodli pre lacné zvieracie kostýmy, ktoré sa predávali v party oddeleniach obchodov. Spolu s kostýmami Pikachu, Hamtaro, alebo Winnie the Pooh, Kigurumin-y nosili kabelky v tvare zvieratiek, roztomilé doplnky, a Manba make-up.


8. Nagomu Gal
Nagomu bola nahrávacia spoločnosť v 1983. Mala veľa fanúšikov. Názov pre fanúšikov Nagomu Gal, sa prvýkrát objavil v magazíne Takarajima. Nagomu Gal-y preferovali vintage oblečenie. Nosili tričká s dlhými rukávmi, topánky s hrubými podrážkami a podkolienky. Názov Nagomu Gal nebol chápaný pozitívne, pretože dievčatá často predstavovali nahnevané fanúšičky. V 1989 bola nahrávacia spoločnosť zrušená.


9. Lolita
Lolita predstavuje jednu z najpopulárnejších subkultúr v Japonsku a začala sa objavovať aj v iných krajinách sveta. Štýl Lolita je ovplyvnený najmä hudbou. Existuje niekoľko typov Lolít. Gothic Lolita zahŕňa tmavé oblečenie. Sladká Lolita používa pastelové farby, veľa čipky a mašle. Punk Lolita zas reťaze s ozdobami. Wa Lolita zahŕňa tradičné japonské oblečenie ako napr.kimono. Doplnky, ktoré nesmú chýbať k Lolite sú šatky, dáždniky, spodničky a zdobené podkolienky.


10. Decora
Decora je japonsky pouličný štýl. V 1997 magazín Fruits uverejnil fotky japonského pouličného štýlu. Prvou modelkou na titulke bola Aki Kobayashi, ktorá taktiež písala články o svojom štýle a ako si vyrába doplnky. Čoskoro ju dievčatá začali nasledovať a vyrábali si vlastné doplnky. Štýl tak dostal názov Decora a jeho nasledovníci obchodujú a predávajú svoje výtvory v štvrti Harajuku. Aj keď každý Decora outfit je výnimočný, môžeme nájsť určité spoločné znaky. Decora dievčatá nosia extrémne veľa doplnkov z plastu, neónové sukne, farebné ponožky a iné milé vecičky s postavičkami z animovaných rozprávok.

You Might Also Like

2 comments

  1. Fakt zaujímavý článok, musím uznať...Ale mne sa nepáči asi žiaden tento ich štýl...Priveľa farieb a umeliny...Jedine "Nagomu Gal" vyzerá tak Vintage, a to mám rada... Dobre som sa zasmiala :)

    OdpovedaťOdstrániť